❗ PRESSEMELDING
Bærtelling 2026 avlyses etter alvorlige avvik i før-tellingen
Det er med beklagelse vi må meddele at Bærtelling 2026, planlagt gjennomført på Brennevinskniben i Vennesla øst i morgen tidlig, dessverre avlyses.
Bakgrunnen er alvorlige avvik som ble avdekket under den obligatoriske før-tellingen i ettermiddag.
Som en del av våre kvalitetssikringsrutiner gjennomfører Tellekompaniet alltid en begrenset telling dagen før hovedtellingen. Hensikten er å kontrollere telleforhold, bærsituasjon, utstyr og at ansvarlig personell fortsatt er i stand til å skille de vanligste bærsortene fra hverandre.
Det var under denne kontrollen at Helge, som deltok i før-tellingen, reagerte på tellemetoden til vår tellekoordinator og avdelingssjef.
Helge observerte over tid at avdelingssjefen registrerte blåbær og tyttebær tilsynelatende uten å gjøre nevneverdig forskjell på dem.
Da Helge tok dette opp, kom det etter hvert fram at vedkommende er fargeblind og ikke kan se forskjell på blåbær og tyttebær.
Denne opplysningen har ikke tidligere vært kjent for ledelsen i Tellekompaniet.
Saken ble umiddelbart tatt opp med resten av tellekompaniet, og det ble gjennomført en ekstraordinær gjennomgang av dagens før-telling.
Under denne gjennomgangen kom det fram ytterligere opplysninger som gjør saken mer alvorlig.
Avdelingssjefen skal etter eget utsagn ha vært klar over problemstillingen i en årrekke, men har likevel fortsatt å gjennomføre tellinger. På direkte spørsmål om hvordan skillet mellom blåbær og tyttebær tidligere har vært håndtert, skal han ha svart at han stort sett har «telt på gefylen».
Tellekompaniet ser svært alvorlig på dette.
Det kan på nåværende tidspunkt ikke utelukkes at flere års bærtellinger bygger på skjønnsmessige vurderinger, antakelser og generell magefølelse.
Vi har derfor besluttet å stanse årets telling med umiddelbar virkning.
Vi tar ingen sjanser og velger å avlyse.
Det vil nå bli foretatt en intern gjennomgang av tidligere tellinger. Vi må også vurdere om enkelte historiske blåbærtall i realiteten kan inneholde betydelige mengder tyttebær – og motsatt.
Helge har fått takk for at han reagerte og fulgte etablerte varslingsrutiner.
Dette er særlig gledelig med tanke på utfordringene under fjorårets flåttprosjekt, da han ved en beklagelig misforståelse monterte GPS-utstyr på fire maur. Vi registrerer med tilfredshet at Helge denne gangen har bidratt til å avdekke et avvik, fremfor å forårsake det.
Vi beklager overfor alle som hadde funnet fram tursko, termos, notatblokk og kuleramme og mentalt forberedt seg på en tidlig morgen på Brennevinskniben.
Samtidig håper vi avlysningen kommer tidsnok til at den enkelte nå kan kjenne på den lettelsen hele Tyddeværs Avlysningsservice er etablert for.
Dere trenger ikke stå opp.
Nytt arrangement vil bli satt opp når tellekompaniet igjen har nødvendig tillit til eget tallgrunnlag.
Inntil videre ber vi publikum om å unngå egenorganisert bærtelling på Brennevinskniben, da dette kan komplisere en eventuell kontrolltelling på et senere tidspunkt.
Tyddeværs Avlysningsservice
Pressemelding nr. 002/2026
Status: AVLYST ✅



Takk for at du vippa innom!
Del jønne deia innleggane med andre hvis du fant noe gøy noe. Vipp innom nettbutikken å kikk dæ litt rondt. Der finner du alt ifrå kaffikåpper te bilder du kan ha på veggen. "by Kranglefant" er en kolleksjon med produkter som er utarbeidet i sammen med Ressursen på Hunsøya. Detta er produkter som er vennesla-inspirert. Deia produktane lage di øu her i Vennesla by Kranglefant